Grafik
Grafický design ti otevře dveře do světa kreativity a technologie. Objev svůj talent a najdi se v digitální kresbě, focení, tvorbě tiskovin, videí nebo webu.
více o oboru…
Designér obalů
Obalový design v sobě spojuje kreativní navrhování a technickou konstrukci 3D objektů. Obaly si navrhneš, vytiskneš a vyřežeš profesionální technikou.
více o oboru…
Tiskař
Jsi spíše technický typ a zajímá tě fungování a ovládání strojů? Tiskařské řemeslo je vysoce odborná práce s jistotou pracovního uplatnění.
více o oboru…
Polygraf
Tento obor tě připraví pro management zakázek v grafických studiích a tiskárnách. Naučíš se základy grafického designu a porozumíš procesu tisku.
více o oboru…
Otázky a odpovědi
Jaké jsou u vás přijímačky?
Přijímací zkoušky u nás probíhají stejně, jako na jakýkoliv maturitní obor. Máme jednotnou přijímací zkoušku, která se skládá z českého jazyka a literatury a z matematiky. Zkoušky zajišťuje CERMAT. Uchazeči mají možnost podat až 3 přihlášky na obory, které musí seřadit. Pořadí nelze později měnit, proto vybírejte pečlivě.
Máte talentovky?
Na žádný z našich oborů není talentová zkouška. Máme jednotnou přijímací zkoušku, kterou zajišťuje CERMAT.
Do kdy mám podat přihlášku?
Přihlášku na všechny naše obory je třeba podat v řádném termínu pro 1. kolo přijímacího řízení. Termíny upřesňujeme vždy, jakmile je zveřejní ministerstvo školství pro daný rok zde:
Kolik bodů musím získat u přijímací zkoušky, abych se k vám dostal/a?
Máme stanovenou hranici minimálního počtu bodů – český jazyk 16 bodů a matematika 8 bodů. Celkově pak součet všech bodů nesmí být v mínusu. To jsou podmínky pro přijetí – a kromě toho, pokud se hlásíš na obor, na který se hlásí více studentů než je kapacita oboru, potřebuješ navíc napsat testy lépe než ostatní uchazeči, abys nebyl tzv. pod čarou.
Kolik se k vám hlásí žáků a kolik jich berete?
Za minulý rok to bylo pro jednotlivé obory takto:
přihlášky: | plánováno žáků: | přijato žáků: | |
Grafik | 153 | 53 | 53 |
Obalový design | 64 | 15 | 15 |
Tiskař | 18 | 7 | 2 |
Polygrafie | 27 | 15 | 12 |
Vyhlašujete i 2. kolo přijímacího řízení?
Minulý rok jsme vyhlašovali 2. kolo pouze pro obory, které se nenaplnily v 1. kole – a to obor tiskař a obor polygrafie.
Z jakých předmětů se skládá maturitní zkouška?
Společná část maturitní zkoušky se skládá z českého jazyka a literatury a dále si žáci mohou zvolit zkoušku z cizího jazyka (anglického nebo německého) nebo z matematiky, popřípadě z informatiky. Profilová část maturitní zkoušky se skládá z odborných předmětů. Tematické okruhy jsou pro studenty zveřejněny na našich stránkách (v záložce Pro studenty). Obor grafik a obor tiskař navíc vykonávají praktickou maturitní zkoušku. A obor obalový design a polygrafie mají obhajobu maturitní práce.
Pokračují vaši studenti na vysoké školy? Kam?
Přibližně třetina našich absolventů pokračuje ve studiu na vysokých školách. Vysoké školy, které se každým rokem opakují, jsou například: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (obory zaměřené na design, marketing a informační technologie), Univerzita Palackého Olomouc (pedagogické obory, uměnovědné a další obory), Moravská vysoká škola Olomouc (ekonomika a management), VOŠ obalové techniky a SŠ Štětí (obalový design), Univerzita Pardubice (polygrafie), univerzity v Brně, Praze, Ostravě, Opavě a další. Někteří studenti pokračují na jazykové školy a někteří dokonce i do škol v zahraničí (převážně v Anglii).
Mají vaši studenti uplatnění v oboru?
Naši studenti jsou pravidelně zaměstnávaní grafickými studii a tiskárnami v Olomouci a okolí. Jelikož máme navázané spolupráce s mnoha firmami, do kterých chodí studenti na měsíční praxi ve 3. ročníku, často potom pokračují v těchto firmách i po maturitě. Máme naše absolventy ve firmách FGP Studio, AlGraf, ProfiTisk, Smurfit Kappa, Seritech a další. Stejně tak víme o studentech, kteří se uplatnili na pozici grafika pro různé firmy v Olomouci a dalších městech.
Je u vás více kluků nebo holek?
Ve škole máme celkově o něco více holek – asi dvě třetiny dívek a třetinu chlapců – dohromady na všech oborech. Jediný obor, kde je o něco více chlapců než dívek, je obor tiskař.
Máte vlastní internát?
Naše škola nemá vlastní internát, ale naši studenti mají ubytování zajištěné v domově mládeže Střední školy polytechnické, Rooseveltova 79, 779 00 Olomouc. Tento domov mládeže bohužel v současné době prochází rekonstrukcí, a tak naše žáky ubytovává domov mládeže v Uničově (Litovelská ul. 178) a Přerově (Kouřílkova 8). Od školního roku 2026/2027 bude pro naše žáky po rekonstrukci znovu zprovozněn olomoucký domov mládeže. Pro více informací kontaktujte přímo domov mládeže.
Musím si kvůli studiu pořizovat notebook nebo foťák?
Studenti naší školy nepotřebují ke studiu žádné vlastní pomůcky (kromě sešitů a učebnic). Všechno zajišťuje škola – počítače v učebnách, licence k veškerému softwaru, tiskárny, fotoaparáty a další. Samozřejmě pokud budeš mít k dispozici i doma počítač nebo notebook, na kterém můžeš pracovat, je to výhodou, nikoliv však podmínkou.
Musím mít před nástupem ke studiu nějaké znalosti grafických programů?
Žádné předchozí znalosti od svých studentů neočekáváme – v grafických a konstrukčních programech učíme vše od úplných začátků. Předchozí znalost a zájem vítáme, ale vůbec nic se neděje, pokud jsi nikdy neotevřel žádný grafický program – všechno potřebné tě ve škole naučíme.
Musím před nástupem ke studiu umět kreslit nebo fotit?
Na naše obory nemáme talentové zkoušky, takže tyto schopnosti nejsou podmínkou přijetí. Vždy říkáme, že je výhodou zájem o daný obor – zájem o kresbu, fotografování, digitální média nebo 3D modelování – jakákoliv kreativní tvůrčí činnost. Není to ale nutná podmínka přijetí na obor – spíše ukazatel, že tě daný obor bude bavit, pokud jsi tvůrčí už teď ve svém volném čase.
Učíte studenty pracovat s umělou inteligencí?
Ano, v našem oboru se tomu samozřejmě nevyhneme. Našim studentům ukazujeme Chat GPT nebo Copilot, pokud je to relevantní k předmětu a tématu – například pokud si mají vymyslet vzorový text k webovým stránkám nebo pokud vyhledávají informace k určitému tématu. Umělou inteligenci příležitostně využíváme a vysvětlujeme například v informatice, ekonomice, anglickém jazyce, technologii, při práci na referátech a samozřejmě v odborném výcviku při práci v grafických programech. V Adobe programech je AI zakomponovaná různými způsoby a samozřejmě si tyto funkce ukazujeme – nejvíce asi v Adobe Photoshop, ale i dalších programech.
Nebojíte se, že grafiky nahradí umělá inteligence?
Myslíme si, že umělá inteligence (AI) grafiky nenahradí, ale může převzít rutinní úkoly, jako je třeba retuš fotografií. AI se tak nejspíš uplatní u základních grafických prací, ale pro kreativní tvorbu, originální koncepty a grafiku na míru zůstává nezbytný skutečný grafik. Stejně jako v minulosti MS Word nezničil knižní trh, AI není konec pro grafiky – jen další nástroj. Pokud chcete kvalitní grafiku, která odpovídá vaší značce a cílům, potřebujete odborníka, který s AI umí pracovat jako s pomocníkem, ne náhradníkem.